Сонячна електростанція на дахах: в Україні запускають спеціальну програму для ОСББ

Сонячна електростанція для дахів стане доступнішою для членів ОСББ, в рамках програми «ГрінДім» фонд енергоефективності буде сплачувати до 1 млн гривень охочий встановити СЕС на багатоповерхівці.

Довгий час для мешканців багатоповерхових житлових будинків були майже недоступні сонячні електростанції дахові, ціни на них були надто високі. Оформляти кредит на сонячну електростанцію у банку було недоцільно, адже на відміну від комерційних підприємств він надавався на загальних умовах. І кошти, які можна було заощадити, не покривали навіть виплати за відсотками. Крім того, тариф на електроенергію для приватних споживачів не забезпечував швидке повернення вкладених коштів, у середньому термін окупності мережевої СЕС для приватних власників становив щонайменше 8 років. Ситуацію може змінити впровадження програми «ГрінДім», у рамках якої фонд енергоефективності частково покриватиме витрати ОСББ на встановлення сонячних електростанцій.

Сонячна електростанція для дахів: на що можуть розраховувати мешканці багатоповерхівок

ОСББ може отримати до 1 млн гривень для монтажу дахової сонячної електростанції, але при цьому необхідно дотриматись ряду умов:

  • Обов’язково провести енергоаудит будівлі та отримати відповідний сертифікат.
  • Держава може покрити не більше 70 відсотків від загальної суми витрат на будівництво сонячної електростанції.
  • Потужність сонячної електростанції має бути не менше 3 кВт, а ККД сонячних батарей — не менше 15 % (насправді, панелі від провідних світових виробників мають значно більші показники ефективності).
  • Встановлення гібридного інвертора, який повинен забезпечувати як перетворення постійного струму від сонячних панелей або акумуляторів на змінний з «чистою синусоїдою», так і підзарядку акумуляторів у період високої сонячної активності (вдень, коли власна генерація перевищуватиме споживання будинку).
  • Встановлення системи накопичення та зберігання енергії місткістю не менше 3 кВт-год., при цьому вона повинна створюватися на основі літій-похідних матеріалів (літій-іонні АКБ, літій-залізо-фосфатні, літій-полімер тощо).

Багатоповерховий житловий будинок, побудований за проєктами часів Радянського Союзу, має дуже непогані стартові умови, щоб встановити сонячну електростанцію на даху. Насамперед це досить велика площа покрівлі — це дозволить встановити досить багато панелей, щоб отримати потужну СЕС. Додатково сонячні панелі можна буде закріпити вертикально на стінах технічного поверху, наприклад, на юній стороні будівлі. Хоча можна розглянути варіант, при якому панелі можуть кріпитися на східній та західній стороні, але це дозволить використовувати їх весь світловий день. Плоска покрівля значно полегшує виконання робіт, тому монтаж сонячної станції обійдеться дешевше, ніж на скатній покрівлі. Варто відзначити, що сонячна електростанція для дахів ОСББ https://rayton.com.ua/dahovi-sonyachni-elektrostantsiyi/ може бути підключена до Net Billing без оформлення додаткових дозволів.