Аудиторська перевірка підприємств: ключові правила та поради

Аудиторська перевірка – дуже важлива процедура. Вона буває обов’язковою та ініціативною. У першому випадку організація проходити щорічну перевірку повинна, у другому робить це з власної волі. Оскільки аудиторська перевірка є законодавчою вимогою, вона жорстко регламентується.

Правила

Проводити обов’язкову перевірку має право лише незалежна експертна організація з відповідним дозволом, яка перебуває у СРО. Документи, що видаються рештою, юридичної сили не мають. Перевірка регламентується внутрішніми та міжнародними стандартами та проходить за суворими правилами. Це гарантує чесність та прозорість.

За результатами перевірки організація видає два документи – звіт та аудиторський висновок. Перший потрібен лише компанії, що перевіряється: там відображені використовувані методи, виявлені помилки, поради щодо їх усунення. Другий документ має відповідати встановленій формі. Це рішення аудитора: наскільки фінансова звітність компанії є достовірною.

Якщо перевірка належить до обов’язкових, вона проводиться щорічно. Висновок необхідно надати ФНП до 31 грудня наступного за звітним роком. Для ініціативної перевірки діють самі правила, але більшість організацій надає папір раніше, перед здаванням звітів акціонерам і власникам чи безпосередньо зборах за підсумками року.

Висновок необхідно надати протягом 10 днів із моменту його винесення.

Поради

Аудиторська перевірка є ініціативною? Комплексні перевірки, які включають вивчення всієї документації організації, вигідніше. Якщо замовити комплексні перевірки на сайті , вони розкриють усі слабкі місця компанії. Краще комплексні роботи, ніж кілька різнопланових перевірок, що замовляються окремо.

Аудиторська перевірка є обов’язковою? Чи не відкладайте її. Багато компаній шукають аудиторів влітку, але вони вже забитий графік. Краще замовити перевірку заздалегідь і пройти попередити ще в березні-квітні.

Не варто відкладати перевірку на останній момент. Найкраще зробити кілька невеликих аудитів протягом року і потім підбити підсумки основним. Так аудитор збере найповніші та найактуальніші дані, і часу на таку розподілену перевірку піде менше.

Будьте уважні. Не всі фірми, які пропонують послуги аудиторської перевірки, мають право проводити її. Завжди вимагайте документи та вивчайте репутацію. Краще витратити трохи часу, ніж багато грошей.